Terapie se zvířaty
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

09.12.2024

Terapie se zvířaty

Zvířata můžeme chovat nejen za účelem hospodářského využití nebo jako prosté domácí mazlíčky, ale řada z nich se dnes využívá i k účelům terapeutickým. Existuje mnoho výzkumů, které prokázaly pozitivní vliv přítomnosti zvířete na lidské psychické i fyzické zdraví. Účinky zooterapie neboli animoterapie jsou velmi různorodé a záleží na tom, jaký druh zvířete nám zrovna pomáhá cítit se lépe.

Terapie se psem

Asi nejčastějším a nejznámějším oborem zooterapie je canisterapie, nebo také terapie se psem, která využívá pozitivního vlivu psa na lidské zdraví a pohodu. Její nejjednodušší formou je vlastně i to, když pejska chováme doma. Majitelé psů mají lepší fyzickou kondici díky procházkám, které se svým psím přítelem pravidelně absolvují. Pohyb na čerstvém vzduchu přispívá ke snížení rizika obezity, infarktu, diabetu i dalších civilizačních onemocnění, které s nedostatkem pohybu úzce souvisí. Dále se ukázalo, že přítomnost psího společníka snižuje hladinu stresových hormonů, a naopak zvyšuje hladinu endorfinů, oxytocinu a dopaminu. 


Speciálně vycvičení canisterapeutičtí psi mají velmi široký rozsah využití – hodí se do mateřských škol, aby pomáhali dětem pochopit psí chování a vyvarovat se riziku napadení neznámým psem, pomáhají dětem i dospělým s mentálními nebo smyslovými postiženími, dokážou výrazně zlepšit psychické zdraví lidí trpících depresemi a dělají radost starším lidem, kteří mohou pociťovat opuštěnost, samotu nebo ztrátu smyslu života. Větší plemena psů dokážou svou přítomností a tělesnou teplotou působit i podpůrně při rehabilitacích u pacientů s problémy pohybového aparátu.

Terapie s kočkou

Ne tolik rozšířená, ale přesto také velmi užitečná je felinoterapie neboli terapie pomocí koček. U využití koček, a tedy kočičí terapie je velmi důležité odhadnout, která kočka je svým povahovým nastavením pro tuto činnost vhodná. Kočky mohou mít problém s navázáním kontaktu s cizím člověkem, často nemají rády cestování a změny prostředí a mohou reagovat nepředvídatelně, pokud se bojí a jsou ve stresu. Pokud však najdeme kočku, která si tuto činnost naopak užívá a líbí se jí, pak je kočičí terapie nesmírně příjemná i přínosná. Přítomnost terapeutické kočky zmírňuje stres, navozuje uvolnění a relaxaci, snižuje krevní tlak, prohřívá postižená místa a kočičí vrnění svými vibracemi dokonce napomáhá nastartovat hojivé procesy v měkkých tkáních i v kostech (toho kočky využívají, pokud jsou ony samy zraněné nebo nemocné). Kočičí terapie se s úspěchem využívá u nemocných dětí i starších lidí v domácnostech či ústavní péči.

Terapie s koněm

Zejména při rehabilitaci pohybového aparátu u dětí narozených s různými typy postižení, ale třeba i po úrazech páteře se nejen u nás, ale i v zahraničí s úspěchem využívá hipoterapie (nejedná se jen o svezení se na koni, jak by se na první pohled mohl zdát). Ve skutečnosti se u tohoto druhu terapie se zvířaty pracuje s pohybem celého koňského těla. Při hipoterapii se využívá speciálně vycvičených koní nebo poníků, kteří musí mít absolutně klidnou povahu, musí být snadno ovladatelní a nesmí vykazovat jakékoliv prvky agresivity nebo impulsivnosti. Za splnění těchto podmínek je tento druh zooterapie bezpečný, velmi účinný a jeho výsledky bývají až překvapivé. Koně se využívají i u dětí nebo dospělých lidí s depresemi, fobiemi nebo poruchami chování. Pouhá jejich přítomnost pomáhá těmto lidem s jejich psychickými potížemi a zahraniční studie dokonce prokázaly srovnatelnou účinnost této zvířecí terapie s farmakoterapií (léčbou pomocí léků).

Další zvířata a terapie?

Poměrně méně jsou rozšířené terapie za pomoci jiných zvířat, ať už koz, hlodavců, fretek nebo ptáků. Tyto terapie zatím nemají vypracovanou ucelenou metodiku, ale zdá se, že přítomnost takřka jakéhokoliv zvířete, kterého se klient nebojí, přináší své benefity po stránce fyzické i psychické. Chovatelé domácích mazlíčků všeho druhu mohou tuto zkušenost jistě mnohonásobně potvrdit a naši zvířecí přátelé nám lásku a péči vynahrazují měrou více než vrchovatou!

Další články

Jak vyrobit domácí jerky?

13.05.2025

Jak vyrobit domácí jerky?

V poslední době se jerky stává stále populárnější pochoutkou, a není se čemu divit. Je totiž chutné, bohaté na živiny, a především plné bílkovin. Skvěle se hodí nejen na túry či výlety, ale také jako zdravější alternativa brambůrků k večernímu filmu. Jak si tuto delikatesu připravit doma?

Přečíst článek
Čím krmit psa: BARF, granule nebo konzervy?

13.05.2025

Čím krmit psa: BARF, granule nebo konzervy?

V dnešní době máme hodně možností, jak a čím krmit svého psa. Vše má však své výhody i nevýhody. Pojďme se na to společně podívat.

Přečíst článek
7 tipů pro jarní údržbu pastvin!

30.04.2025

7 tipů pro jarní údržbu pastvin!

Správná jarní péče o pastviny je klíčová pro zajištění kvalitní a výživné pastvy po celou sezónu. V tomto článku se podíváme na hlavní kroky, které by měl každý chovatel před začátkem pastevního období udělat.

Přečíst článek