Proč kočka značkuje?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

13.12.2024

Proč kočka značkuje?

Chovatelé koček se často potýkají s problémem tzv. “značkování”. Pojďme se společně podívat na to, o co se jedná a jak můžeme tento problém řešit. 


Značkování kočka nejčastěji provádí svojí močí, ale ze stejného důvodu také škrábe. Oba typy chování v přírodě slouží zejména k označení teritoria, odrazení “vetřelců”, kteří by to tohoto teritoria chtěli vstoupit a samozřejmě souvisí s rozmnožovacím pudem, kdy kočka při mrouskaní značkuje teritorium a tímto způsobem dává najevo svou připravenost k páření.


Majitelům koček, zejména těch žijících v bytech, tato chování oprávněně vadí. Někteří ho dokonce považují za “schválnost” a podezírají kočku, že to dělá na truc nebo z nějakého zlého úmyslu. Tak to ale není, pokud kocour značkuje v bytě, vždycky nám svým chováním něco naznačuje a je na nás, abychom vypátrali příčinu a pracovali s ní.

Zkontrolujte zdravotní stav

U značkování močí je ze všeho nejdůležitější zjistit, zda nemá příčinu v nějakém zdravotním problému. Kočky velmi často trpí problémy s močovými cestami, zejména pokud jsou krmeny méně kvalitními granulemi, mají nedostatek pohybu, méně pijí nebo jsou vystaveny stresu. Prvním krokem tedy musí být vyšetření moči i celkového zdravotního stavu kočky u veterináře. Pokud je v této oblasti všechno v pořádku, můžeme pátrat dál. 

Příčinou mohou být hormony

Nejčastější fyziologickou příčinou značkování koček močí je období tzv. mrouskání, tedy kočičí říje. Problém je v tom, že toto období bývá poměrně dlouhé, objevuje se na jaře, na podzim, ale někdy i zcela neočekávaně – kočka je prostě zvíře, které se může rozmnožovat takřka kdykoliv. Zvláště u kocourů je tento pud velmi silný a po dosažení pohlavní dospělosti, což může být již kolem 6 měsíců věku, je jejich značkování spíš pravidlem než výjimkou. Nejjednodušším řešením proti značkování koček je tedy kastrace koček i kocourů, pokud kočky nechceme dále množit. Tímto zdánlivě “nepřirozeným” způsobem dopřejeme své kočce delší a klidnější život a zabráníme nežádoucímu rození koťat, která ne vždy najdou nový domov. 

Zkontrolujte toaletu

Pokud máme doma chovnou stanici koček a kastrace tedy nepřipadá v úvahu, musíme přemýšlet o dalších možných příčinách nežádoucího chování. Kočky jsou velmi čistotná zvířata a značkováním nám mohou “naznačovat”, že s jejich kočičí toaletou není všechno v pořádku. Většina koček je citlivá na použité stelivo a jeho změnu může velmi nelibě nést. Pokud chováme více koček v jedné domácnosti, musíme pro ně mít dostatečný počet kočičích toalet. Většinou se uvádí počet toalet alespoň o jeden vyšší než počet koček, ale není to pravidlo. Hodně záleží na tom, jak spolu naše kočky vycházejí a jaká mezi nimi panuje pohoda a hierarchie. 

Zamezte stresu

Tím se dostáváme k další možné příčině, a tou je stres – ten může být vyvolán jakoukoliv změnou, ať již změnou prostředí (stěhování), lidským nebo zvířecím přírůstkem do domácnosti, změnou krmné dávky a řadou dalších vlivů, které my lidé nemusíme v danou chvíli považovat za důležité. Pokud chceme naší kočce (kočkám) pomoci stres zvládnout rychleji, můžeme vyzkoušet umělé feromony (lze zakoupit ve sprejích u veterináře) nebo některou z bylin, které jsou pro mnoho koček neodolatelné – může to být šanta kočičí (catnip), kozlík lékařský, majoránka, meduňka nebo levandule. 

Jak na škrábaní?

Co se týká škrábání, opět je to přirozené kočičí chování, které můžeme pozorovat v přírodě jak u velkých, tak u malých koček. Neslouží k broušení drápků, kočičí drápy brousit opravdu nepotřebují, protože jsou bezpečně schované ve svých pouzdrech, připravené k okamžitému použití a kočky si je občas maximálně okusují zuby. Škrábání je typickým teritoriálním chováním a hlavním (a často jediným) způsobem, jak mu můžeme zabránit je to, že vypozorujeme, na jakých místech se kočka nejčastěji pokouší škrábat a pak na tato místa umístíme škrabadla, která může volně používat.  Opět jich musíme mít doma víc a rozmístit je na různá místa, jedno naší domácí šelmě stačit nebude.

Další články

Jak vyrobit domácí jerky?

13.05.2025

Jak vyrobit domácí jerky?

V poslední době se jerky stává stále populárnější pochoutkou, a není se čemu divit. Je totiž chutné, bohaté na živiny, a především plné bílkovin. Skvěle se hodí nejen na túry či výlety, ale také jako zdravější alternativa brambůrků k večernímu filmu. Jak si tuto delikatesu připravit doma?

Přečíst článek
Čím krmit psa: BARF, granule nebo konzervy?

13.05.2025

Čím krmit psa: BARF, granule nebo konzervy?

V dnešní době máme hodně možností, jak a čím krmit svého psa. Vše má však své výhody i nevýhody. Pojďme se na to společně podívat.

Přečíst článek
7 tipů pro jarní údržbu pastvin!

30.04.2025

7 tipů pro jarní údržbu pastvin!

Správná jarní péče o pastviny je klíčová pro zajištění kvalitní a výživné pastvy po celou sezónu. V tomto článku se podíváme na hlavní kroky, které by měl každý chovatel před začátkem pastevního období udělat.

Přečíst článek