Líhnutí a odchov kuřat na jaře
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

28.03.2023

Líhnutí a odchov kuřat na jaře

V případě, že směřujete líhnutí kuřat na jaro, abyste je mohli bez obav nechat venku v kurníku, je třeba se postarat o to, aby novým roztomilým přírůstkům nic nechybělo a měly optimální podmínky pro růst a vývoj. Kuřata jsou kvůli nedostatečně vyvinutému imunitnímu systému při nízkých teplotách náchylná na nachlazení a pokud teploty klesnou opravdu nízko, hrozí jim zápal plic, který obvykle znamená fatální následky.

Výhrou je, pokud se o vylíhnutí kuřat a jejich odchov postará kvočna se silnými mateřskými instinkty. Pak chovateli odpadá řada starostí. U lehkých nosných plemen je však kvokací pud potlačen a kuřata je nutné líhnout uměle. Chovatel tedy musí zasáhnout a kuřatům na svět pomoci těmi správnými vymoženostmi.


Automatické líhně pro bezpracné líhnutí kuřat

Nepostradatelným pomocníkem pro líhnutí kuřat jsou pro mnoho chovatelů, včetně těch domácích, automatické líhně, které zajistí ideální podmínky pro úspěšnou proměnu vajec v malá kuřátka. Využít je přitom můžete nejen pro slepičí vejce, dle konkrétního modelu líhně se hodí také pro líhnutí husích, kachních nebo křepelčích vajec. Automatické líhně se starají v podstatě o všechno samy – udržují kolem vajec ideální teplotu a vlhkost a vejce se v nich v pravidelném intervalu otáčí, stačí jen v líhni udržovat dostatek vody (profesionální líhně lze pro maximální bezúdržbovost napojit na vodovodní řad). Kvalitní líhně jsou vybaveny přesnými čidly teploty a vlhkosti a displejem, na němž jsou vidět informace o aktuálních podmínkách uvnitř líhně.

Velikost neboli kapacitu líhně jednoduše zvolíte podle toho, kolik vajec do ní plánujete najednou umisťovat. Do nejmenších líhní se nevejde ani deset vajec, běžně se však do líhní určených pro domácí chov vejdou desítky vajec, případně až něco přes stovku těchto skořápek s cenným obsahem. Do profesionálních skříňových líhní se pak vejdou dokonce vyšší stovky vajec.

Umělé kvočny jako nepostradatelný zdroj tepla

Po vylíhnutí kuřata potřebují teplo, aby přežila a správně se vyvíjela. Vzhledem k tomu, že v jarních měsících je počasí velmi proměnlivé a teploty se stále pohybují příliš nízko, rovněž je při jejich odchovu bez kvočny na místě zasáhnout a poskytnout jim nějaký umělý zdroj tepla. Vhodným tepelným zdrojem jsou umělé kvočny, které při vývoji kuřat po vylíhnutí příkladně nahrazují funkci živé kvočny.

Umělé kvočny mohou mít podobu vyhřívací desky, jež zajišťuje dostatečný přísun tepla pro malá kuřata, která se nachází pod ní. Deska příjemně hřeje, ale není žhavá. Umístěna je na stavitelných nožičkách, takže ji lze zvedat v závislosti na růstu kuřat. Měla by se přitom kuřat vždy přímo dotýkat. Vyhřívací desky jsou k dostání v různých velikostech, například pod desku o velikosti 30 × 30 cm se vejde 20–25 kuřat. Teplota vyhřívání se dá regulovat buď pomocí regulátoru výkonu, nebo stavitelných nožiček – mírným zvednutím či snížením desky.

Umělou kvočnou mohou dále být odchovny, tedy vyhřívané boxy, kde je zdrojem tepla většinou infralampa. Infralampy s infražárovkou vydávají světelné záření, které proniká hlouběji do těla kuřat než teplo z kovových, plastových či keramických topných těles. Světelné záření o té správné vlnové délce navíc zlepšuje krevní oběh a imunitu kuřat, intenzifikuje biochemické aktivity, zvyšuje odolnost tkání a urychluje proces růstu. Infralampu může částečně zastoupit keramická žárovka, která nesvítí, ale pouze hřeje. Jak infražárovky, tak keramické žárovky je možné použít nejen v odchovnách, ale dají se využít i jako topení v kurníku.

Na co dalšího se zaměřit při odchovu kuřat

Vedle tepla si kuřata potrpí na čerstvý vzduch, dávejte však pozor na průvan. Podlážka by měla být vystlána příjemnou suchou podestýlkou. Dobrou podestýlkou jsou hrubé hobliny z měkkého dřeva nebo řezaná sláma. Tyto druhy podestýlky totiž mají dobré absorpční vlastnosti, což přispívá k udržení sucha a zamezuje vzniku zápachu. Špatné jsou naopak piliny, které jsou prašné a při požití mohou kuřatům způsobit zdravotní potíže. Samozřejmostí by měl být neustálý přístup k čisté vodě a podávání kvalitního krmení přiměřeného stáří kuřat.

Další články

Jak vyrobit domácí jerky?

13.05.2025

Jak vyrobit domácí jerky?

V poslední době se jerky stává stále populárnější pochoutkou, a není se čemu divit. Je totiž chutné, bohaté na živiny, a především plné bílkovin. Skvěle se hodí nejen na túry či výlety, ale také jako zdravější alternativa brambůrků k večernímu filmu. Jak si tuto delikatesu připravit doma?

Přečíst článek
Čím krmit psa: BARF, granule nebo konzervy?

13.05.2025

Čím krmit psa: BARF, granule nebo konzervy?

V dnešní době máme hodně možností, jak a čím krmit svého psa. Vše má však své výhody i nevýhody. Pojďme se na to společně podívat.

Přečíst článek
7 tipů pro jarní údržbu pastvin!

30.04.2025

7 tipů pro jarní údržbu pastvin!

Správná jarní péče o pastviny je klíčová pro zajištění kvalitní a výživné pastvy po celou sezónu. V tomto článku se podíváme na hlavní kroky, které by měl každý chovatel před začátkem pastevního období udělat.

Přečíst článek