Jaké rostliny pěstovat ve výběhu pro slepice?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

04.04.2024

Jaké rostliny pěstovat ve výběhu pro slepice?

Péče o slepice je rozmanitá. Nejenže zahrnuje kvalitní krmení, ale také vhodné prostředí, ve kterém se mohou volně pohybovat a hledat potravu. Usnadněte slepičkám práci a vypěstujte ve výběhu rostlinky, které jsou prospěšné pro jejich zdraví a také pro různorodost jejich potravy. 


Výběh slepic

Slepičí výběh je jedním ze základních faktorů, které dělají naše slepičky šťastné. A díky tomu máme také výživná a chutná vajíčka. Pokud nemáte kurník s výběhem a nechcete Vaše slepičky jen tak nechat běhat po zahradě, aby Vám nezničily záhony, doporučujeme pořídit samostatný výběh, který zaručí dostatek pohybu. A jaké rostliny pro slepice ve výběhu pěstovat?

Byliny a trávy

Bylinky dopřávají léčivý účinek nejen nám, ale také našim slepičkám. Výborný vliv na jejich zdraví má například kopřiva, pampeliška, jitrocel, ale také máta, heřmánek či kopr, který má antioxidační vlastnosti a napomáhá imunitnímu systému slepic. Krok vedle jistě neuděláte ani s řebříčkem, který obsahuje mnoho důležitých minerálů a vitamínů.

Slepičky si pochutnají také na jetelu, ten je vynikajícím zdrojem vlákniny a bílkovin, nebo na lipnici, která pomáhá ve zlepšení trávení slepic. Své využití možná najdou také okrasné trávy, ty ochrání jiné rostliny před slepičím hrabáním a klováním. 

Zelenina a ovoce

Ze zeleniny rozhodně nepohrdnou petrželí, která je pro ně silně aromatická a dodává prospěšné látky, jako je vitamín A, C a K. Také špenát je bohatým zdrojem živin. Obsahuje železo, vápník a vitamíny. Jeho listy poskytnou slepičkám důležitou výživu, a navíc jsou pro ně lahodnou pochoutkou. 

Jahody jsou pro slepice výborným zdrojem vitamínu C a antioxidantů. V parném létě jim také poslouží jako osvěžující pochoutka. Podobně jsou na tom maliny, které mají navíc vysoký obsah vlákniny, což podporuje zdraví trávicího traktu slepic. 

Stromy a keře

Potrava pro slepice se nachází také v okolí stromů a keřů. Stromy jim navíc dodávají stín v letních dnech. Ovocné stromky slepičkám dopřejí nejen ovocnou hostinu, ale také hmyzí. Mimo tyto stromy je vhodné pěstovat také dub, ořešák nebo lísku. Za zmínku jistě stojí také vitamíny nabitý rakytník. Keře slípky využívají jako úkryt, v zimě i v létě. Zvolte malinu, rybíz, růži, šeřík, ostružinu a další.

V případě, že slepičky strádají některé z vitamínů a dalších prospěšných látek, neváhejte nasadit vitamíny pro slepice jako doplněk stravy. 

Mějte na paměti, že ne všechny rostliny jsou pro slepice bezpečné. Mezi takové patří například azalka, narcis, oleandr nebo cibule. Proto zajistěte, aby rostliny ve výběhu byly neškodné a přinesly jim maximální prospěch. Vhodně zvolené rostliny mohou přispět k lepšímu zdraví a pohodě Vašich slepic a zároveň obohatit jejich stravu o přírodní a nutričně hodnotné složky. 

Další články

Jak vyrobit domácí jerky?

13.05.2025

Jak vyrobit domácí jerky?

V poslední době se jerky stává stále populárnější pochoutkou, a není se čemu divit. Je totiž chutné, bohaté na živiny, a především plné bílkovin. Skvěle se hodí nejen na túry či výlety, ale také jako zdravější alternativa brambůrků k večernímu filmu. Jak si tuto delikatesu připravit doma?

Přečíst článek
Čím krmit psa: BARF, granule nebo konzervy?

13.05.2025

Čím krmit psa: BARF, granule nebo konzervy?

V dnešní době máme hodně možností, jak a čím krmit svého psa. Vše má však své výhody i nevýhody. Pojďme se na to společně podívat.

Přečíst článek
7 tipů pro jarní údržbu pastvin!

30.04.2025

7 tipů pro jarní údržbu pastvin!

Správná jarní péče o pastviny je klíčová pro zajištění kvalitní a výživné pastvy po celou sezónu. V tomto článku se podíváme na hlavní kroky, které by měl každý chovatel před začátkem pastevního období udělat.

Přečíst článek