

Autor: Pavel Frček
15.05.2024
Jaké jsou nejčastější nemoci postihující slepice?
Bohužel, jako každé zvíře, jsou i slepičky náchylné k různým nemocem. Nemocné slepice většinou poznáte snadno. Mezi nejčastější příznaky nemocí slepic se řadí únava, apatie, nechuť k jídlu a snížená snáška vajec. Ve většině případů následuje náhlé úmrtí slepice. Podívejte se s námi na slepice a jejich nemoci, které se nejčastěji vyskytují, a jak jim účinně předcházet.
Newcastleská nemoc
Newcastleská nemoc slepic je jednou z nejzávažnějších slepičích nemocí vůbec. Jedná se o virové onemocnění postihující nervový, trávicí a dýchací systém. Tato vysoce infekční nemoc drůbeže má řadu příznaků, jako jsou respirační potíže, výtok z očí a nosu, průjem, křeče a další. Toto onemocnění se nedá léčit a řadí se proto mezi vysoce smrtelné nemoci slepic. V případě propuknutí nákazy, na Vás jako chovatele, spadá povinnost nahlášení výskytu veterinární správě.
V rámci prevence se pokuste co nejvíce omezit styk drůbeže s volně žijícími ptáky a jejich trusem, především před nimi ochraňte slepičí krmení. V reprodukčních chovech, chovech nosnic a u drůbeže, která se účastní výstav, je navíc povinností slípky očkovat.
Infekční bronchitida
Infekční bronchitida je další častou nemocí, se kterou se ve Vašem kurníku můžete potkat. Příznaky nemoci velmi záleží na stáří konkrétní slepice. Nejvíce se projeví u kuřat, kde spočívají v respiračních potížích, apatii, sníženém příjmu potravy nebo zaostávání v růstu. Ve vyšším věku je průběh mírnější. Objevuje se snížená produkce vajec a vejce s neobvyklou či absentující skořápkou.
Nemoc virového původu se velmi rychle šíří prostřednictvím kapének i na dlouhou vzdálenost. Přímá léčba tohoto onemocnění neexistuje. Doporučuje se dostatek vody a teplé a suché prostředí. V rámci prevence lze drůbež opakovaně očkovat a udržovat jejich životní prostředí čisté a dobře větrané.
Salmonelóza
Salmonelóza je akutní, ale také chronická, bakteriální infekce. Může postihnout jak slepice, tak i lidi, kteří konzumují kontaminovaná vajíčka nebo maso. U slepic může způsobit průjem, nechuť k jídlu doprovázenou ztrátou hmotnosti, únavu a sníženou produkcí vajec. Pokud u některé ze slepic zpozorujete tyto příznaky, izolujte ji od hejna a navštivte veterináře, který jí předepíše antibiotika.
Prevence spočívá v očkování, pravidelném čištění a dezinfekci příbytku, dostatku vody a kvalitního krmiva.
Kokcidióza
Kokcidióza je parazitární onemocnění způsobené prvoky zvanými kokcidie. Tito prvoci mohou způsobit průjem, vnitřní krvácení, rapidní hubnutí, apatii, sníženou nosnost, a zvláště u mladých slepic dokonce i smrt. Léčba spočívá v přimíchání léku do vody nebo krmiva.
Kokcidióza u slepic se šíří zejména trusem z podestýlky. Je proto obzvlášť důležité udržovat čisté prostředí. Abyste předešli jejímu výskytu, je dále vhodné posilovat jejich imunitu zdravou a vhodnou výživou. V rámci prevence je vhodné podávat například Emanox.
Parazité
Různé dermatologické problémy mohou postihnout také slepice, včetně parazitárních infekcí, jako jsou čmelíci, vši či perožrouti který jsou příčinou nemoci slepičího peří. Perožrout u slepic se dá naštěstí snadno vyřešit použitím příslušných insekticidů. Při kontaktu s některým z těchto parazitů je nutné slepičky přesunout a kurník dokonale a opakovaně vyčistit a vydezinfikovat. Použít můžete také přípravek Čmelíkostop. U vší se aplikují i léky.
Správnou péčí o kůži a pírka, kontrolou slepic, pravidelným čištěním a dezinfekcí kurníku eliminujete riziko těchto problémů. Pokud máte otázky ohledně dezinfekce, přečtěte si náš článek: „Čištění a dezinfekce kurníku“.
Prevence je klíčem k zachování zdraví slepic a minimalizaci rizika nemocí. Zahrnuje pravidelnou vakcinaci, udržování čistého prostředí, správnou výživu a péči o zdraví a pohodu zvířat. Díky tomu Vaše slepice žádná nemoc jen tak neskolí. Pro správnou detekci a léčbu případných nemocí slepice pravidelně kontrolujte a v případě potíží kontaktujte veterináře.
Další články

13.05.2025
Jak vyrobit domácí jerky?
V poslední době se jerky stává stále populárnější pochoutkou, a není se čemu divit. Je totiž chutné, bohaté na živiny, a především plné bílkovin. Skvěle se hodí nejen na túry či výlety, ale také jako zdravější alternativa brambůrků k večernímu filmu. Jak si tuto delikatesu připravit doma?
Přečíst článek
13.05.2025
Čím krmit psa: BARF, granule nebo konzervy?
V dnešní době máme hodně možností, jak a čím krmit svého psa. Vše má však své výhody i nevýhody. Pojďme se na to společně podívat.
Přečíst článek
30.04.2025
7 tipů pro jarní údržbu pastvin!
Správná jarní péče o pastviny je klíčová pro zajištění kvalitní a výživné pastvy po celou sezónu. V tomto článku se podíváme na hlavní kroky, které by měl každý chovatel před začátkem pastevního období udělat.
Přečíst článek