Do jakého věku slepice snáší vejce?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

24.06.2022

Do jakého věku slepice snáší vejce?

Pokud si pořizujete slepice, pravděpodobně vás bude zajímat jejich snůška. Ohledně snůšky jsou důležité dvě věci – počet vajec, které slepice snesou za rok, a jak dlouho můžete od slepice vejce očekávat. A právě druhému kritériu je věnován tento článek.

Velikost roční snůšky ovlivňuje dobu snášení

Velikost roční snůšky i doba, po kterou slepice snáší vejce, se liší podle plemena, které si zvolíte. Obecně můžete počítat s pravidlem, že čím větší je roční snůška nějakého plemena, tím dříve končí schopnost slepice snášet vejce. Konec schopnosti snášet vejce je způsoben trvalými změnami pohlavních orgánů nosnic. Ke konci aktivního období snášení vajec se lze často setkat s tím, že slepice snáší vejce se dvěma žloutky a jinak deformovaná vejce, a v tomto období také začínají ztučňovat.

Hybridky – nejproduktivnější nosné slepice

Hybridky vynikají velikostí roční snůšky nad ostatní plemena slepic, když snesou i přes 300 vajec ročně. Snáší tedy téměř jedno vejce denně, takže při jejich chovu rozhodně nebudete mít v kuchyni problém s jejich nedostatkem. Taková produkce je ovšem, jak praví výše zmíněné pravidlo, vykoupena poměrně brzkou ztrátou schopností snášet vejce – ta u hybridek většinou nastává již po 15 měsících života.

Čistokrevná plemena slepic

Čistokrevná plemena slepic, která nejsou vyšlechtěna k co největší produkci vajec, ročně snesou méně vajec (asi 200 v závislosti na konkrétním plemenu), ale zase je snáší výrazně déle a dožívají se vyššího věku. Čistokrevné slepice dosahují dobré snůšky zhruba po dobu 4 let, kdy se přiblíží konec produkce vajec. Obvykle nosnice zcela přestanou snášet vejce nejpozději v sedmém roce věku.

Počítejte s tím, že s každým rokem se produkce vajec o něco sníží. Nejvíce jich můžete očekávat v prvním roce života poté, co nosnice začne kolem 20. týdne života snášet první vejce. Ve druhém roce velikost snůšky dosahuje přibližně 80 procent ve srovnání s prvním rokem a ve třetím až čtvrtém roce klesá až na polovinu.

Jak podpořit schopnost snášet vejce

Mimo samotného plemena slepic ovlivňuje snášení vajec – počet za rok i délku aktivního období – také prostředí, kde žijí, kvalita péče, počasí a v neposlední řadě kvalita krmení. Za horšími výkony, pokud jde o schopnost snášet, asi nejčastěji stojí stres a nekvalitní krmivo.

Stres slepice nepoznají, když budou žít v klidném prostředí a budou mít dostatek prostoru pro život. Neméně důležitý je dostatek kvalitního krmení. Základem správného jídelníčku slepic jsou obiloviny – chybu neuděláte s pšenicí, která má dobré dietetické parametry a pro krmení slepic se často využívá. Pro podporu snášení vajec je ovšem potřeba ji doplnit. 

Samotná pšenice navíc přispívá k tvorbě suchého masa, což není ideální, pokud slepice chováte nejen kvůli vejcím, ale také kvůli masu. Dobré je pšenici doplnit o proso, jež je bohatým zdrojem minerálních látek, a speciální minerální krmivo s obsahem vitamínů.

Tip: Slepice byste rovněž měli chránit před predátory, aby vaše snaha o příkladnou péči nepřišla během jediné noci vniveč. K tomu vám mimo jiné pomůže udržovaný kurník s automatickými dvířky. K čemu jsou automatická dvířka kurníku a jak je vybrat? To se dozvíte v našem dřívějším článku o výběru automatických dvířek.

Další články

Jak vyrobit domácí jerky?

13.05.2025

Jak vyrobit domácí jerky?

V poslední době se jerky stává stále populárnější pochoutkou, a není se čemu divit. Je totiž chutné, bohaté na živiny, a především plné bílkovin. Skvěle se hodí nejen na túry či výlety, ale také jako zdravější alternativa brambůrků k večernímu filmu. Jak si tuto delikatesu připravit doma?

Přečíst článek
Čím krmit psa: BARF, granule nebo konzervy?

13.05.2025

Čím krmit psa: BARF, granule nebo konzervy?

V dnešní době máme hodně možností, jak a čím krmit svého psa. Vše má však své výhody i nevýhody. Pojďme se na to společně podívat.

Přečíst článek
7 tipů pro jarní údržbu pastvin!

30.04.2025

7 tipů pro jarní údržbu pastvin!

Správná jarní péče o pastviny je klíčová pro zajištění kvalitní a výživné pastvy po celou sezónu. V tomto článku se podíváme na hlavní kroky, které by měl každý chovatel před začátkem pastevního období udělat.

Přečíst článek