VZHLEDEM K VELKÉMU MNOŽSTVÍ OBJEDNÁVEK JE DODACÍ LHŮTA MALÝCH PRODUKTŮ 3-4 DNY.
DODÁNÍ VELKÝCH PRODUKTŮ (kurníky, výběhy atd.) 2-3 DNY.

Chov slepic na malém prostoru – na co si dát pozor

Autor: Juraj Korim

13.11.2023

Chov slepic na malém prostoru – na co si dát pozor

Péče o kur domácí nutně neznamená, že musíte vlastnit dům s velkou zahradou, na níž by byl vyčleněn rozsáhlý prostor pro slepice. Za určitých předpokladů jste schopni se stát vášnivými chovateli i v městské zástavbě či v menších příbytcích na vesnici. Nevhodné podmínky a nerespektování okolí ovšem mohou zapříčinit potíže nejen samotné drůbeži, ale i vám.

Domov, ne vězení

Jakýkoli zvířecí společník si nárokuje své teritorium a pocit domova. Chov slepic na malém prostoru si vyžaduje, abyste si slepiček pořídili pouze menší počet. Každá by totiž měla mít v kurníku určitou plochu jen pro sebe (uvádí se 40 x 40 cm, ale taktéž závisí na velikosti kuru). Pokud to je jen trochu možné, poskytněte jim i venkovní výběh. Platí zde ale pravidlo, že čím větší prostor pro slepice bude, tím lépe.

Správné umístění kurníku

Světlo, ale… Dostatek slunečního svitu slepicím prospívá, tak jako člověku ovlivňuje jejich psychické naladění. Pokud ale máte rádi opalování, buďte si jisti tím, že u drůbeže tomu tak není. Daleko prospěšnější bude umístění kurníku do stínu. Horko by mohlo způsobit tepelný stres, který by v nejhorším případě mohl skončit i uhynutím. Naopak na pobyt v chládku jsou daleko lépe adaptované – pokud nemáte k dispozici jiné místo vhodné pro chov, využijte různé předměty k zastínění slepičího obydlí. Deštivé počasí si zase žádá, aby byla jejich domovina co nejlépe schovaná a zabránila tak promoknutí vašich zvířecích přátel. Skvělou volbou jsou kurníky se zastřešeným výběhem, jako například kurník Berlín nebo kurník Valencie.


Zpřístupnění kurníku bude výhodou zejména i při pravidelném doplňování krmiva a vody. I v této souvislosti je potřeba adekvátně usadit zázemí tak, aby bylo kam umístit napáječky a krmítka.

Každý druh má svou povahu

Na začátku je důležité si rozmyslet, jaké plemeno slepic si obstarat. Liší se nejen snášlivostí, velikostí snesených vajec, ale i svými specifickými požadavky – ty je pro chov slepic na malém prostoru mohou předurčovat, či nikoliv. Čím větší typ kuru, tím rozlehlejší prostor pro slepice. I proto tedy zvažte, zda bude lepší si pořídit méně velkých slípek nebo naopak. Například plymutky jsou klidné povahy a velice otužilé, hybridky oproti tomu mohou snést až okolo 300 vajec ročně.

Buďte ohleduplní

Berte v potaz své okolí, ať už žijete ve městě či na vesnici. Každopádně ve většině oblastí nemusíte ohledně slípek vůbec nic nahlašovat, tuto skutečnost si však ověřte – výhodou zde jsou dřevěné kurníky, na které nepotřebujete stavební povolení. Dejte si ale pozor na sousedy a řekněte jim o vašem úmyslu předem. Zamezte, aby slepičky utekly na cizí pozemek – podle vyhlášky nesmí chovaná zvířata ohrožovat a obtěžovat spoluobčany. Více o faktoru okolních obyvatel a s čím počítat při chovu v urbanistickém prostředí jsme napsali ve článku „Která hospodářská zvířata lze chovat i ve městě?“.

Tak pojďme do toho!

Chov slepic na malém prostoru může stále znamenat poklidný a důstojný život pro drůbež. Při dodržování všech zásad budete mít možnost pozorovat jejich spokojenost a zdravý vzhled, navíc budou pravidelně snášet kvalitní vejce a zpříjemňovat náplň vašeho dne.

Další články

Domácí výroba svíček

07.12.2023

Domácí výroba svíček

Znáte to také? V zimě přicházíme z práce až za tmy a jediné, co nás láká, je zpříjemnit si zimní večer a užít si útulnou atmosféru domova. K tomu neodmyslitelně patří i zapálená svíčka. A co teprve taková, kterou si vyrobíte sami?

Přečíst článek
Co nedávat slepicím? Aneb vyhněte se nejhoršímu

30.11.2023

Co nedávat slepicím? Aneb vyhněte se nejhoršímu

Pokud jste majitelem drůbeže, je důležité vědět, co nesmí jíst slepice. Stejně jako u jiných zvířat, také u slepiček existují potraviny ohrožující jejich zdraví. V tomto článku Vám přinášíme několik potravin, kterým je lepší se vyhnout, abyste zajistili zdraví a pohodu pro vaše slípky.

Přečíst článek
Listí – hrabat či nehrabat?

24.11.2023

Listí – hrabat či nehrabat?

S příchodem podzimu nastává dilema, zda listí hrabat či nehrabat. Touto otázkou se každoročně nezabýváme pouze my, ale také spousta dalších zahrádkářů, jejichž názory se často rozcházejí. Pojďte se s námi podívat, jaké jsou možnosti.

Přečíst článek

SOUTĚŽ: Přihlašte se k odběru novinek

a získejte doplňkové krmivo ACIDOMID.